Celulitída je bežný stav pokožky, ktorý postihuje približne jednu z piatich žien. Prejavuje sa ako kožné jamky na stehnách a zadku (okrem iného známa ako pomarančová koža) a v iných problematických oblastiach a môže byť spôsobená viacerými faktormi, ako je vek, tehotenstvo, genetika, hormóny, nesprávna strava a priberanie.

Celulitída sa oveľa častejšie vyskytuje u ľudí s nadváhou, ale nie je to pravidlo, pretože sa môže vyskytovať aj u štíhlych ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života alebo sa nedostatočne stravujú. Okrem toho sa netýka len žien, ale môžu sa s ňou stretnúť aj muži.

Na celulitídu existuje mnoho liečebných postupov a prostriedkov. V tomto článku sa zameriame na domáce techniky aj metódy používané v kozmetických salónoch. Domáce prostriedky možno používať prakticky bez obmedzenia, zatiaľ čo profesionálnym ošetreniam by mal predchádzať rozhovor s osobou, ktorá bude ošetrenie vykonávať, aby sa vylúčili prípadné kontraindikácie.

Ak máte vážne obavy o vzhľad celulitídy alebo ak sa obávate, že môže byť príznakom iného zdravotného stavu, poraďte sa so svojím lekárom.

Domáce prostriedky na celulitídu

Domáce prostriedky na celulitídu idú ako prvé, pretože v mnohých prípadoch je najdôležitejšia systematickosť. Nechajte si do svojej rutiny starostlivosti o telo zaradiť procedúry, ako je masáž drsnou rukavicou, peeling alebo používanie vhodnej kozmetiky, a čoskoro uvidíte pozitívne zmeny na pokožke.

Masáž proti celulitíde

Anticelulitídnu masáž môžete vykonávať doma – napr. špeciálnou kefou na telo – aj v kúpeľných a kozmetických salónoch. Existuje niekoľko druhov masáže (napr. čínska bublinková masáž), ale všetky sú zamerané na spevnenie pokožky.

Masáže určené na redukciu celulitídy zahŕňajú silný a dynamický tlak, ktorého cieľom je okrem iného rozložiť tukové bunky a zlepšiť krvný obeh, čo vedie k zdravo vyzerajúcej pokožke.

Na to, aby ste zaznamenali pozitívne zmeny, je potrebná pravidelnosť, a preto odporúčame masírovať sa doma kefkou. Krátka niekoľkominútová masáž ráno a večer pomôže zbaviť sa celulitídy – najmä ak ju posilníte ďalšími technikami opísanými v tomto článku.

Zdravá strava

Strava zohráva pri redukcii celulitídy dôležitú úlohu. Kľúčom k prevencii celulitídy je dodržiavanie zdravej stravy s dostatkom zeleniny, ovocia a chudých bielkovín. Okrem toho obmedzenie príjmu kalórií pomôže urýchliť proces spaľovania tukov.

Okrem toho konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru, sodíka a tuku spôsobuje zadržiavanie vody v tele, čo môže prispieť k vzniku pomarančovej kože (ide o tzv. vodnú celulitídu).

Ak chcete zlepšiť svoj jedálniček a znížiť výskyt celulitídy, skúste uplatniť nasledujúce výživové tipy:

Vyhnite sa cukru – je dokázané, že konzumácia cukru zvyšuje produkciu estrogénu, hormónu zodpovedného za vznik celulitídy.

Obmedzte soľ – konzumácia príliš veľkého množstva sodíka môže prispieť k nadmernému hromadeniu vody v tele, čo je hlavnou príčinou celulitídy.

Pite veľa vody – voda pomáha telu vyplavovať toxíny, čo prispeje nielen k vášmu celkovému zdraviu, ale aj spevní vašu pokožku a zrýchli metabolizmus.

Správna strava je vyvážená strava, preto je dobré ju radšej vyriešiť s odborníkom, než experimentovať na vlastnú päsť (a to doslova). Ak však nemáte možnosť navštíviť dietológa, v prvom rade obmedzte spracované potraviny a namiesto nich siahnite po ovocí, zelenine a celozrnnom pečive.

Telové peelingy

Telový peeling má podobný účinok ako anticelulitídna masáž, t. j. predovšetkým stimuluje krvný obeh a rozkladá tukové tkanivo, navyše odstraňuje odumretú pokožku, čo môže byť dôležité pri používaní anticelulitídnej kozmetiky a prípravkov (napr. s kyselinou hyalurónovou).

Peelingy – podobne ako masáže – sa môžu vykonávať v súkromí vašich štyroch stien alebo vo wellness salónoch. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, odporúčame kávový peeling, ktorý je dostatočne hrubý na to, aby nielen zlepšil prekrvenie, ale aj dokonale masíroval telo a môže viesť k odbúravaniu tukových tkanív (pri správnej technike masáže).

Používajte peeling raz týždenne a nielenže zredukujete celulitídu, ale aj vyhladíte pleť a vyrovnáte tón pleti.

Pravidelné cvičenie

Fyzická aktivita je skvelý spôsob, ako zvýšiť svalovú hmotu, schudnúť a zlepšiť celkový zdravotný stav. Môžu tiež pomôcť znížiť výskyt celulitídy.

Samozrejme, dôležitý je typ fyzickej aktivity, preto sa zamerajte predovšetkým na tie cviky, ktoré aktivujú svaly stehien a zadku (napr. drepy, stepy, bicyklovanie, beh).

Treba však mať na pamäti, že každá systematická fyzická aktivita určitým spôsobom prispieva k redukcii tukového tkaniva, a tým pomáha zbaviť sa celulitídy. Ak teda intenzívne kardio cvičenie nie je pre vás, stačí sa ísť prejsť. Začnite v malom a pomaly zaraďte do svojho života viac pohybu.

Profesionálne ošetrenia proti celulitíde

Niekedy domáce prostriedky na boj proti pomarančovej koži nestačia a musíte siahnuť po silnejšom sortimente, a to sú profesionálne procedúry vykonávané v kúpeľných centrách a wellness centrách. Takéto postupy môžu mať mnoho podôb, ale v tomto príspevku sme sa zamerali na tie najobľúbenejšie.

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž je špeciálny druh masáže, ktorej cieľom je zlepšiť prirodzený lymfatický systém tela. Tento systém je zodpovedný za filtrovanie a odstraňovanie toxínov a odpadových látok z tela, ale zohráva dôležitú úlohu aj pri redukcii tuku. Ak lymfatický systém funguje správne, môže pomôcť znížiť množstvo tuku uloženého v tele, a tým pomôcť v boji proti pomarančovej koži.

Lymfodrenáž sa často kombinuje s inými druhmi masáže, napríklad so švédskou alebo športovou masážou. Ide o špecializovaný typ ošetrenia, ktorý by mal vykonávať skúsený odborník.

Liposukcia

Liposukcia je kozmetický zákrok, ktorý sa môže použiť na zníženie celulitídy. Celulitída vzniká vtedy, keď sa tukové bunky začnú vyklenovať v podkoží mimo okolitého spojivového tkaniva. To vedie k vytvoreniu štruktúry pod kožou, ktorá pripomína tvaroh alebo pomarančovú kôru.

Liposukcia odstraňuje tuk z oblastí, ako sú stehná a zadok, čo vedie k hladšej pokožke a krajšej siluete. Je to však riešenie, ktoré si vyžaduje konzultáciu, a hoci pomáha zbaviť sa celulitídy, pri nedostatku fyzickej aktivity a nevhodnej strave sa môže znovu objaviť.

Ako sa zbaviť celulitídy? Zhrnutie

Celulitída sa v určitej fáze života objaví u väčšiny žien a je úplne prirodzená. Ak vás však pomarančová koža trápi, urobte niekoľko zmien v každodennej starostlivosti o pokožku a zvoľte zdravú stravu a viac fyzickej aktivity. Môžete tiež využiť špecializované ošetrenia, ktoré vám pomôžu bojovať s celulitídou rýchlejšie a účinnejšie.

Add to cart
× Máte otázku?